همایش بین المللی سن پترزبورگ که با هدف همگرایی اقتصادی میان شرکت کنندگان و تحقق توسعه پایدار برگزار می شود در بیست و سومین نشست خود رنگ و لعابی ضد امپریالیستی و غربی به خود گرفت.
ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی دولت در این باره نوشت: نشست عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ یک بار دیگر این واقعیت را نشان داد که روسیه می‌خواهد از آن برای مقابله با سیاست‌های تحریمی و فشارهای مالی و اقتصادی غرب و آمریکا استفاده کند و باتوجه به زیان و خسارات گسترده تحریم‌های ضدروسی به برخی کشورهای اروپایی، آنان را بار دیگر به بازار روسیه بازگرداند هر چند که آمریکا با شرکت نکردن در این همایش در سطح دولتی (سفیر) تلاش کرد به نوعی مخالفت خود را با گسترش روابط اقتصادی اروپایی‌ها با روسیه نشان دهد.

با این اوصاف می توان دریافت که حتی رویکرد اتخاذ شده از جانب رسانه رسمی دولت روحانی نیز بیانگر درک اهمیت این نشست است که با توجه به شرایط ایران در عرصه ی بین المللی و به طور ویژه مساله غرب و ایالات متحده، حضور پر رنگ ایران می توانست حلال برخی مشکلات باشد و گامی در جهت پیشبرد اهداف سیاسی و تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی تلقی شود.

همگرایی اقتصادی

نمایندگان ایران در این همایش چه کسانی بودند؟!

بنابر اخبار منتشره از سوی رسانه ها از جمهوری اسلامی ایران تنها یک نماینده مجلس (الیاس حضرتی) به همراه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ضیا هاشمی) به سن پترزبورگ رفته و در این همایش شرکت کرده اند.
این درحالی است که با توجه به وضعیت خطیر ایران در حوزه ی اقتصادی، گسترش تعاملات و همکاری های ایران با سایر کشورها خصوصا همسایگان، از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و این جنس مواجهه با چنین رویداد مهمی با حجم ظرفیتی بالا، می تواند موید نگاه یک سویه دولت به غرب باشد.

مذاکرات بازرگانی لازمه ی تحقق توسعه اقتصادی

در شرایطی که افکار عمومی حول تسلط ایران بر بازارهای عراقی و سوری چرخ می زند عالی ترین مقام اجرایی کشور تنها یک بار به عراق سفر کرده است و تا این لحظه هم برنامه ای برای حضور در سوریه را در دستور کار نداشته است.
جمهوری اسلامی با تامین امنیت و ثبات در منطقه ظرفیت های بالقوه ای را برای بهره برداری های سیاسی_اقتصادی ایجاد نموده است و تنها تدبیر و عمل مسئولان برای رایزنی های بازرگانی و شناخت و نیازسنجی بازارهای هدف را می طلبد تا شاهد رونق تولید در کشور باشیم.

همگرایی اقتصادی

حضور فعال در این همایش، گامی در جهت حذف جهانی دلار

بانک هایی که مبنای تراکنشات مالی خود را دلار قرار داده اند عملا برای مبادلات با ایران با محدودیت های قانونی از سوی وضع کنندگان تحریم ها_که مخالف تعامل همگان با تهران هستند_مواجه می شوند. به این ترتیب می توان متصور بود که اگر شرکت های خارجی که با ایران قراردادی را با بر مبنای دلار منعقد کنند مورد تحریم امریکا قرار خواهند گرفت.
چین و روسیه، طی این همایش توافق کردند تا با حذف دلار از مبادلات پولی خود زین پس با ارزهای ملی به تعاملات اقتصادی ادامه دهند.

با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب که: «اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش  و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز  نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.» شاید حضور یک هیئت متخصص در این همایش می توانست ایران را نیز با آنان همراه کند.

تنها ۴۸ ساعت پس از اعلام حذف دلار از مبادلات میان پکن و مسکو، رئیس بانک مرکزی روسیه اظهار داشت: با تقویت ذخایر ارزی و طلا و کاهش وابستگی به دلار، رشد اقتصادی روسیه روند صعودی به خود گرفت.

همگرایی اقتصادی

سن پترزبورگ، ظرفیت های تکنولوژیک

یکی از ظرفیت های مغفول مانده برای ما در این همایش ناتوانی در جذب و جلب رضایت حضار جهت همکاری های دو یا چندجانبه در عرصه های تکنولوژیک و … بود که با هدف خودکفایی، مقابله و صف آرایی در برابر سلطه آمریکا از سوی برخی کشورها مطرح شد.
رییس جمهور چین طی این همایش در سن پترزبورگ در راستای پیشبرد اهداف این نشست اعلام کرد که چین آماده است فناوری “فایو جی”  را با شرکای خود به اشتراک بگذارد.

اما متاسفانه به دلیل عدم گسیل یک تیم متخصص در عرصه های دیپلماسی بازرگانی و اقتصادی از سوی دولت تدبیر و امید، قدرت چانه زنی ایران در این همایش بسیار پایین و ضعیف براورد می شود و شاید حضور یک هیئت تخصصی از کشور می توانست موجبات رایزنی در این عرصه، برای بهره مندی از این تکنولوژی را فراهم سازد.