با گذشت بیش از دو سال از روی کار آمدن شورای شهر پنجم و به دست گرفتن عنان مدیریت شهری پایتخت کشور، متاسفانه آنچه که تا کنون بعنوان برآیند خروجی این شورا در نزد افکار عمومی مطرح است، کارنامه ی قابل قبول و مطلوبی قلمداد نمی شود.

شهید نجات اللهی

اجرای طرح جنجالی اخذ عوارض از خودروها بابت تردد در شهر، عدم اجرای پروژه های عمرانی شاخص در تهران بر خلاف دوره ی گذشته، ایجاد نارضایتی در بین پرسنل شهرداری مبنی بر کاهش حقوق و مزایا و تعدیل نیروها، عدم نظارت بر انتصابات پر حاشیه و… از جمله خروجی های ناموفق شورای شهر یکدست اصلاح طلب است که با شعار تغییرات سازنده در جهت جبران خسارات وارده از جانب مدیریت گذشته وارد میدان شدند.

نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره نمود، برچسبی است که به واسطه عملکرد نامناسب بر روی پیشانی این شورا الصاق شده است.

ضمن اینکه هر از چندگاهی خبری مبنی بر اخذ عوارض به هر بهانه ای نظیر تردد در تونل ها و بزرگراه ها مطرح می شود، شهروندان از این شورا با عنوان شورای شهری که تنها نام خیابان ها را تغییر می دهد یاد می کنند.

پر واضح است که انجام چندین باره یک طرح که برونداد آن تاثیر چندانی بر زیست اجتماعی شهروندان نداشته، نه تنها با استقبال عام مواجه نشده، بلکه حساسیت و موج منفی رسانه ها و شهروندان را در تقابل با این گونه اقدامات خنثی بر می انگیزد.

صنایع دستی

گذر صنایع دستی!

تا کنون بیش از ۲۰ مورد نام گذاری و تغییر نام از سوی این شورا تصویب شده است که بحث برانگیزترین آنان خیابان نفت به مصدق بوده است.

اما طبق اخبار منتشر شده از سوی رسانه ها در فضای مجازی، این شورای اصلاحطلب در اقدامی بحث برانگیز قصد تغییر نام خیابان شهید استاد نجات اللهی را داشت.

تغییر نام این خیابان به گذر صنایع دستی قدامى بود که حواشی متعددی از جمله انسداد خیابان و ایجاد ترافیک شدید را بهمراه داشت که صد البته این تعویض نام، تغییری در ماهیت این خیابان و سطح کاربری آن بوجود نیاورده و صرفأ حرکتی نمادین بوده است.

اما نکته حائز اهمیت در این مساله، تغییر نام یک خیابان از اسم و رسم یک شهید به چیزی دیگر است، چراکه تا کنون نام خیابان ها از نام های دیگر با اسامی شهدا، اشخاص مشهور و وقایع مهم جایگزین می شد.

استاد نجات اللهی که از فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) بوده است، در زمره مبارزین علیه حکومت پهلوی قرار دارد که در تحصن اساتید و دانشجویان در وزارت علوم با هجوم ماموران رژیم شاه با شلیک تیر مستقیم مجروح شد و ساعاتی پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید.

شهید نجات اللهی

پاسخ شهردار منطقه ۶ به حواشی این نامگذاری

همین امر موجبات اعتراض برخی را فراهم نمود و در پاسخ به این مساله محمدرضا دهداری پور شهردار منطقه ۶ شهرداری تهران طی مصاحبه ای اظهار داشت که خیابان شهید کامران نجات اللهی به مانند گذشته به نام این استاد شهید باقی خواهد ماند.

دهکردی با بیان اینکه چنین قصدی نداشته و نخواهیم داشت تاکید کرد که تمام خیابان به نام استاد نجات اللهی است و حتی قسمتی از آن هم تغییر نام داده نشده است.

در نهایت وی در پاسخ به تمام این حواشی اظهار داشت که این طرح، پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و کمیسیون نامگذاری معابر مبنی بر شناخته شدن خیابان نجات اللهی به عنوان گذر صنایع دستی است و تعویض نامی برای این خیابان در دستور کار نیست.

با تمام این تفاسیر و اعلام و تکذیب ها، کمتر از دو سال دیگر به پایان عمر کاری شورایی باقی مانده که با رای مردم تهران بر صندلی های بهشت جلوس کرده اند؛ قطعا و یقینا ادامه این روند و این کارنامه نه تنها موجبات نا امیدی در میان شهروندان را فراهم آورده بلکه دلیلی بر عدم توفیق آنان در انتخابات آتی خواهد شد.

امیر مرادعلی