بعد از حمایت مستشاری جمهوری اسلامی از سوریه در مقابل گروه های مورد حمایت غرب، همواره این سخن بر سر زبان هاست که ایران سهم عظیمی از منافع اقتصادی حاصل از بازسازی این کشور را در اختیار خواهد داشت.

مضاف بر آن، به دلیل تخریب زیرساخت ها و همینطور اکثر کارخانه ها و مراکز تولیدی، سوریه برای تامین اهم نیازهای خود ناگزیر به واردات است.

در شرایطی که جمهوری اسلامی درگیر جنگ اقتصادی متاثر از تحریم های همه جانبه از سوی ایالات متحده است، بازسازی سوریه و بازار دمشق می تواند محل خوبی برای سرمایه گذاری فعالان و بازرگانان ایرانی باشد تا با صادرات کالا به این کشور، تا حد زیادی، مشکلات اقتصادی ایران را مرتفع سازند.

ایران در سوریه

استقبال طرف سوری از ورود ایران به فعالیت های اقتصادی در این کشور

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه چندین بار در رسانه ها به لزوم الویت شرکت‌های ایرانی در روند بازسازی سوریه تاکید کرده است.

همچنین عدنان محمد، سفیر سوریه در ایران ضمن اعلام آمادگی این کشور با ایران در حوزه ی اقتصادی تاکید کرد که در مرحله بازسازی درهای سوریه به ‌روی فعالیت بازرگانان ایرانی باز است و دمشق اولویت خود را دراین‌ مرحله به‌ متحدان به ‌ویژه جمهوری اسلامی ایران می‌دهد و کسانی‌که از تروریست‌ها در سوریه حمایت و اقتصاد این کشور را نابود کردند هیچ جایگاهی در مرحله کنونی ندارند.

علاوه بر این حموده یوسف صباغ، رئیس مجلس سوریه نیز در دیدار با علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری خاطر نشان کرده بود که روند سازندگی سوریه باید بصورتی محقق شود که ایران یکی از شرکای اصلی در بازسازی سوریه بعداز جنگ محسوب شود..

اما به رغم دریافت پیام های مثبت و اقبال برای همکاری های تجاری از سوی مقامات سوری، تا کنون فعالیت های انجام گرفته در حد انتظار نبوده و حجم صادرات و نقش کشور ما در این بازار خلاف تصور است.

در حالی که اکثر از کشور‌ها مثل ترکیه، چین، امارات، کره جنوبی و … در حال تامین حداکثر منافع اقتصادی خود در سوریه هستند، فرصت تسریع در توسعه و شکوفایی اقتصاد ایران همچنان باقیست.

ایران در سوریه

وضعیت صادرات ایران به سوریه چگونه است؟!

میزان صادرات ایران به سوریه در سال ۸۹ رقمی معادل ۵۱۶ میلیون دلار محاسبه شده است که متاسفانه این میزان در سال ۹۶ به ۱۷۲ میلیون دلار می رسد.

این بدان معناست که بر خلاف ظرفیت صادرات به سوریه و همچنین استقبال مقامات سوری از دولت ایران برای همکاری در عرصه های اقتصادی، صادرات ایران به سوریه، طی ۷ سال با کاهش ۶۶ درصدی همره بوده است.

خبر بدتر از آن کاهش بیشتر این رقم در نیمه اول سال ۹۷، به ۹۲ میلیون دلار است که این تنزل، نشان از عدم توجه کافی به این ظرفیت بالقوه را دارد.

این درحالی است که ترکیه صادرات خود را از ۹% در سال ۲۰۱۰ به رقمی بالاتر از ۲۴ درصد در سال ۲۰۱۷ ارتقا داده است. این رقم نیز معادل چیزی حدود ۸ برابر حجم صادرات ایران به سوریه است.

ایران با سهم ۳ درصدی از بازار دمشق، پس از کشورهای ترکیه، چین، امارت، مصر، لبنان، کره جنوبی و روسیه در رتبه هشتم صادرات به سوریه قرار دارد.

همایش اقتصادی – تجاری ایران و سوریه که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت در تهران برگزار شد را می توان گامی در جهت افزایش سطح همکاری های تجاری میان ۲ کشور تلقی نمود.

بنا بر گزارشی منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد، حوزه فعالیت هیئت سوری در عرصه ی واردات به مواد پتروشیمی و حلال‌ها، انواع نخ، مواد اولیه صنایع غذایی، پودر شیر، ویتامین یا آنزیم کنسانتره آبمیوه، قهوه فوری، پلی‌اتیلن و پلی‌استر، ماشین‌آلات صنایع غذایی، فراورده‌های نفتی، حمل‌ونقل بین‌المللی، مواد اولیه صنایع نساجی و لوازم‌یدکی انواع دوچرخه و موتورسیکلت  منتهی می شود.

ایران در سوریه

ایران و بازسازی سوریه

طبق گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷، هزینه‏ی بازسازی سوریه ۳۸۸ میلیارد دلار برآورد شده است که البته پیش تر بشار اسد_در دیدار با هیأت نمایندگان مجلس روسیه هم  این رقم را ۴۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

سوری‌ها به‌دلیل ورود به مرحله بازسازی نیازمند محصولاتی مانند مصالح ساختمانی و برق هستند و ایران می‌تواند در جهت تامین این احتیاجات نقشی موثر ایفا کند.

با اعلام آمادگی فعالان اقتصادی ایران در ۱۳ حوزه اقتصادی می توان فعالیت‌های مشترک با طرف سوری را در دستور کار قرار داد.

 

تا کنون اقداماتی برای افزایش سطح مبادلات تجاری و تثبیت نقش ایران در بازسازی سوریه انجام گرفته است که در ذیل به صورت مختصر بدان اشاره شده است.

  1. واگذاری ۵۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی، معدن فسفات الشرقیه، ۱۰۰۰هکتار زمین برای احداث مخازن و پایانه های نفت و گاز، پروانه اپراتور تلفن همراه و واگذاری طرح گاوداری و اراضی اطراف به ایران
  2. بهره برداری از معدن فسفات شرقیه
  3. رایزنی رئیس سابق بانک مرکزی ایران با طرف سوری در خصوص تاسیس بانک مشترک
  4. احداث راه آهن فی مابین ایران، عراق و سوریه (مسیریابی برای کریدور اقیانوس هند به دریای مدیترانه)
  5. احداث یک بندر اختصاصی برای ایران در حمیدیه طرطوس جهت صادرات کالای ایران به جهان
  6. تخصیص ۸ میلیارد دلار برای بازسازی سوریه و در اختیار گرفتن شبکه ارتباطات و تلفن‌های همراه

امیر مرادعلی